Asansör Çeşitleri

İNSAN ASANSÖRÜ

Esas olarak insan taşınmasını amaçlayan konfor ve kullanım rahatlığı ön planda tutulmuş asansörlerdir. Bunları da kendi aralarında sınıflandırmak mümkündür. Özel olarak konutlar için tasarımlanmış olan SINIF 1 asansörleri dispanser (1600 ve 2000 kg beyan yüklü) ve hastanelerin (2000 ve 2600 kg beyan yüklü) ihtiyaçlarını karşılayan özellikle hastane yataklarındaki hastaların tıbbi yardım cihazlarıyla taşınması için tasarımlanan SINIF 3 asansörleri ve bu aradaki boyutlardan seçilen SINIF 2 asansörleri olarak isimlendirilebilir.

Şahıs Asansörleri, genellikle konut, alışveriş merkezi, otel, okul, iş merkezleri gibi mekanlarda kullanılır. 250 kg’dan 2500 kg’a kadar kapasiteye sahip yapılabilen şahıs asansörlerinin hızları, binanın yüksekliğine göre 0,63 m/s’den 3 m/s’ye kadar çıkar. Mekanik ve hidrolik olarak projelendirilebilen şahıs asansörlerinin tam otomatik ve yarı otomatik kapılı seçenekleri bulunmaktadır.

DİŞLİSİZ ASANSÖR

Makina Dairesiz Asansörler, yüksek ve düşük katlı konut ve ticari binalarda kullanılabilen asansör sistemleridir.
Genellikle binada asansör makine dairesinin bulunmadığı ya da uygun olmadığı durumlarda tercih edilir. Normal
asansörlere göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar ve daha uzun ömürlüdür. Makine Dairesiz Asansörlerin
avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Makine dairesine ihtiyaç duyulmaz
 • Redükörlü motorlara göre % 40’a varan enerji tasarrufu sağlar
 • Makine motor aksamında dişli kutusu olmadığından dolayı çok daha uzun ömürlüdür.
 • Sistemin yağsız olması çevreci bir sistemdir.
 • Üstün kontrol teknikleri ile benzersiz kontrol hassasiyetine sahiptir.

YÜK ASANSÖRÜ

Fabrika, depo, mağaza gibi katlar arası yük ve eşya taşımada kullanılır. Kuyu tipi, seyir mesafesi gibi kriterlere göre hidrolik ya da elektrik motoru tahrikli olarak üretilebilirler. Kullanım amacı ağır yük ve eşya taşıma olduğundan, kabin, kapı, makine-motor ve hidrolik ünite gibi komponentler, yük taşımaya ve ağır şartlar altında çalışmaya uygun şekilde tasarlanmalı ve projelendirilmelidir. Bina tipi, kullanım amacı, bina trafik hesabı gibi teknik incelemeler sonucunda yapılacak projeye göre, 630 kg, 22.000 kg arasında yük taşıma kapasitesine, 0,25 m/s, 2,0 m/s arasında seyir hızına sahip özelliklerde olabilir.

PANORAMİK ASANSÖR

Günümüzde hızla ilerleyen teknolojiyle paralel asansör tasarımları da değişmektedir. Genellikle alış-veriş merkezleri, Plazalar, restaurant, okul, otel gibi yerlerde kullanılan panoramik asansörler son zamanlarda konutlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Panoramik asansörlerin en belirgin özelliği, yolcu kabininin tamamen cam olması, bu sayede yolcuların asansörle seyahat ederken bulundukları ortamı görebilmeleridir. Teknik olarak panoramik asansörler 4 kişiden 21 kişi taşıma kapasitesine ve 0,63 m/s hızdan 2,5 m/s hıza kadar tasarlanıp üretilebilirler.

HİDROLİK ASANSÖR

Hidrolik karşı ağırlık nedeniyle halatlı asansörlerle kıyaslanabilecek
kadar düşük güç gereksinimi.

 • Karşı ağırlıksız basit ve kolay montaj.
 • Yükten bağımsız ve dışarıdan müdahale ile çok basit acil kurtarma.
 • Minimuma indirilmiş yağ gereksinimi.
 • Asansör kumanda tablosunun müşteri tarafından tesis edilmesi sonucu,
  devreye almada ve sorun gidermede kolaylık.
 • Önemli sistem komponentlerine kolay ulaşım sayesinde rahat bakim.
 • “Kapalı Devre” kontrol sistemi sayesinde mükemmel seyir konforu ve sıfıra yakın 2.hız mesafesi.
 • Makine dairesine gerek duymaz.

Hidrolik asansörler trafiği yoğun olmayan ve yukarıda makina dairesi yapılamayan yerlerde uygun çözümlerdir. Genelde yük asansörlerinde uygulanır. Fabrikalardaki çatı problemleri hidrolik asansörler ile aşılabilir.

YEMEK ASANSÖRÜ

Bu tip asansörler 50 kg’dan 300 kg‘a kadar çeşitlendirilebilen tipleri ile genellikle; restaurant, otel, hastane, villa gibi yerlerde kullanılır. Yapınıza uygun monşarj asansörünü planlayabilmemiz için Benna Asansör Satış sorumlunuzu aramanız yeterli…

ENGELLİ ASANSÖRü (MERDİVEN)

Engelli insanların merdiven ve merdiven gibi yüksek yerlere çıkabilmesini kolaylaştıran platform veya ona uygun yapılan sistemlerdir. Bu sistemler ile engelli insanları yaşam standartları arttırılması amaçlanmaktadır.

ENGELLİ ASANSÖRÜ (PLATFORM)

Engelli insanların merdiven ve merdiven gibi yüksek yerlere çıkabilmesini kolaylaştıran platform veya ona uygun yapılan sistemlerdir. Bu sistemler ile engelli insanları yaşam standartları arttırılması amaçlanmaktadır.

ARAÇ ASANSÖRÜ

Her geçen gün büyüyen ve kalabalıklaşan şehirlerde nüfusla beraber artan araç sayısı, otopark ihtiyacını artırmıştır. Ancak artan araç sayısına karşın mevcut binalarda yeterli otopark alanı olmayışından dolayı, binaların üst ya da bodrum katlarının otopark olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Taşıma kapasitesi 3.000 Kg ila 10.000 Kg arasında değişen araç asansörleri, binaların üst ve bodrum katlarını otopark olarak kullanmaya olanak sağlamakta; yol, rampa gibi alan kayıplarını binaya geri kazandırmaktadır. Asansör kabini içine araç ile girildiğinde sürücünün aracından inmeden istediği kata gitmesini sağlayan buton sistemi sayesinde kullanıcıya büyük kullanım kolaylığı sağlanmaktadır.